Kołdra kołdrze nie równa...

Co wybrać - puch gęsi, czy może kaczy?

Spis treści:

Potencjalnemu klientowi, który nie zna tematyki puchowej pościeli trudno odnaleźć się w gąszczu chwytliwych haseł, dlatego postanowiliśmy napisać krótki poradnik.

Szyjemy kołdry z puchu gęsiego niemal 20 lat, ale dopiero od 2 lat rośnie liczba „producentów” tzw. kołder puchowych, które to z kołdrą puchową nie mają nic wspólnego.

Puch gęsi kosztuje w hurcie minimum 100 zł/kg! Łatwo więc obliczyć, kiedy „producent” pisze na swojej stronie, że stosuje w kołdrze czysty puch gęsi 2 kg i sprzedaje ją za 200 zł, to nie jest w stanie nawet zakupić materiału do takiej kołdry – nie mówiąc już o opłaceniu podatków i szwaczek.

Co znajduje się w takiej kołdrze? Odpowiedź jest prosta.... Wszystko!

Tanie kołdry „puchowe” są produkowane przede wszystkim w Chinach, Indiach oraz w Pakistanie, czyli w krajach gdzie nikt nie kontroluje, co w takiej kołdrze się znajduje. Kołdry, które przypływają do Europy w gotowych zestawach lub pojedynczo, zapakowane są w małe plastikowe torby z zameczkiem. W tych krajach można zamówić również kołdry wysokiej jakości, jednak będą one droższe od kołder proponowanych przez prawdziwych polskich producentów, ponieważ musimy dodać koszty kontenera, w którym płyną i oclenia.

Co dokładnie można znaleźć w tanich kołdrach, które przybywają do nas z odległego Dalekiego Wschodu? Oto kilka przykładów:

 • zmielone pierze z brojlerów kurzych i kaczych,
 • sylikony pucho-podobne (w tym też substancje rakotwórcze)
 • strzępki materiału, który pozostał z produkcji (ich zadaniem jest dociążenie kołdry, by wydała się bardziej „solidna”).

Skąd to wiemy? Między innymi stąd, że nieraz zakupiliśmy taką kołdrę i ją rozpruliśmy! Taki wsad nie jest ani odpylony, ani wyprany (nie wspominając już o praniu w gorącej wodzie, która ma za zadanie wyeliminować drobnoustroje, w tym groźne dla zdrowia bakterie i grzyby).

Kilka przydatnych wskazówek, jak zakupić odpowiednią pościel

Jak ustrzec się przed takimi produktami?

 1. Omijajmy bardzo tanie kołdry z opisem 100% puch gęsi.
 2. Omijajmy chwytliwe hasła pochodzenia puchu! W Polsce puch gęsi pozyskuje się w 90% z gęsi białej kołudzkiej, która jest ekologiczną gęsią hodowlaną eksportowaną głównie do Niemiec. (nie pozyskuje się puchu z gęsi podhalańskiej, mazurskiej czy wielkopolskiej).
 3. Szukajmy producentów, którzy piorą puch w gorącej wodzie! Niewyprany i nieodpylony puch posiada nieprzyjemny zapach, a także jest siedzibą szkodliwych drobnoustrojów.
 4. Warto zapytać producenta kołder, czy sprzedaje sam puch gęsi. Jeżeli będzie wymigiwał się od sprzedaży, to powinniśmy wzmóc czujność...
 5. Warto sprawdzić, czym pościel jest wypełniona – jeżeli już zakupiliśmy taką kołdrę, rozprujmy ją lekko, wyciągnijmy wsad i sami przekonajmy się, co jest w środku!

Na jaką kołdrę w takim razie postawić?

Jest to oczywiste pytanie, jakie można postawić w tym momencie. Skoro trzeba uważać na tanie wyroby, które przybywają do nas z dalekiej Azji, to jaką kołdrę warto wybrać? Otóż najlepiej postawić na polskich producentów, którzy wykorzystują surowiec pozyskany na rodzimym rynku. Polski puch gęsi, pochodzący z dobrej, ekologicznej fermy, jest doskonałą bazą pod wytworzenie najlepszego wsadu.

Dobrze spreparowany puch nie będzie uczulać, a także nie będzie mieć specyficznego dla drobiu nieprzyjemnego zapachu.

Znalazłem kołdrę z puchem kaczym – lepszy ten, czy gęsi?

Jest to niewątpliwie ważne zagadnienie. Jeśli się zastanawiasz, czy lepiej jest wybrać puch kaczy, czy gęsi, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Puch kaczy jest z zasady tańszy, ale przy tym gorszy jakościowo,
 • Puch kaczy posiada charakterystyczny zapach - nawet po wypraniu,
 • Puch z polskiej gęsi wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne, przy jednoczesnym przepuszczaniu pary.

Często też można na rynku znaleźć mieszankę puchu gęsiego i kaczego, co z jednej strony ma łączyć wysoką jakość pierwszego rodzaju z niższą ceną drugiego – nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Najlepsze właściwości kołdry gwarantuje tylko polski puch gęsi, który został zastosowany jako samodzielny wsad. Pościel wypełniona tego typu wkładem doskonale rozproszy ciepło, przepuści parę i pozwoli skórze oddychać. Z jednej więc strony śpiąc pod taką kołdrą, nie zmarznie się, a z drugiej – wyeliminowane jest ryzyko przegrzania się, co wiąże się z mało komfortowym snem. Jeśli więc ktoś stawia pytanie, czy lepszy jest puch gęsi, czy kaczy, to dla nas odpowiedź jest oczywista.

Kilka słów na koniec

Następny artykuł poświęcimy praniu kołder puchowych, ponieważ w tej materii pseudoproducenci również stosują chwytliwe zabiegi...

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół poscielrodzinie.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl