Co wybrać - puch gęsi, czy może kaczy?
Obecnie naturalne pościele z ptasim pierzem znów cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród szczególnie wymagających użytkowników. Jeśli interesuje Państwa chłodząca lub zimowa kołdra puchowa, producent Pościel Rodzinie ma wiele odpowiednich opcji w swoim sklepie. Jednak przed wybraniem konkretnego zestawu i finalizacją transakcji warto zastanowić się, jakie wypełnienie powinien mieć zamawiany wyrób. Odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest puch kaczy czy gęsi, można poszukać w poniższym artykule. Staraliśmy się w nim przedstawić wszystkie cechy wyróżniające oba rodzaje wkładów, jakie stosujemy w produkcji.
Spis treści:
- Kilka przydatnych wskazówek, jak zakupić odpowiednią pościel
- Na jaką kołdrę w takim razie postawić?
- Znalazłem kołdrę z puchem kaczym – lepszy ten, czy gęsi?
- Kilka słów na koniec
Potencjalnemu klientowi, który nie zna tematyki puchowej pościeli, trudno odnaleźć się w gąszczu chwytliwych haseł, dlatego postanowiliśmy napisać krótki poradnik. Jesteśmy specjalistami z tej dziedziny, dlatego znajdujące się w nim informacje są zgodne z aktualną wiedzą. Niezależnie, czy interesuje Państwa kołdra chłodząca, całoroczna czy zimowa, rodzaj zastosowanego w niej puchu ma ogromne znaczenie, dlatego warto poświęcić kilka minut na lekturę!
Jako doświadczony, polski producent pościeli szyjemy pościele naturalne z puchu gęsiego niemal 20 lat, ale dopiero od 2 lat rośnie liczba firm oferujących tzw. kołdry puchowe, które to z takim wyrobem nie mają nic wspólnego. Mimo że ich opis sugeruje, że wypełnienie zrobione jest z pierza kaczego czy też innego naturalnego, nie zawsze można w pełni zaufać takiej deklaracji.
Puch gęsi kosztuje w hurcie minimum 100 zł/kg! Łatwo więc obliczyć, kiedy „producent” pisze na swojej stronie, że stosuje w kołdrze czysty puch gęsi 2 kg i sprzedaje ją za 200 zł, to nie jest w stanie nawet zakupić materiału do takiej kołdry – nie mówiąc już o opłaceniu podatków i szwaczek.
Co znajduje się w takiej kołdrze? Odpowiedź jest prosta.... Wszystko!
Tanie kołdry „puchowe” są produkowane przede wszystkim w Chinach, Indiach oraz w Pakistanie, czyli w krajach gdzie nikt nie kontroluje, co w takim wyrobie się znajduje. Pościele, które przypływają do Europy w gotowych zestawach lub pojedynczo, zapakowane są w małe plastikowe torby z zameczkiem. W tych krajach można zamówić również kołdry puchowe całoroczne lub chłodzące wysokiej jakości, jednak będą one droższe od wariantów proponowanych przez prawdziwych polskich producentów, ponieważ musimy dodać koszty kontenera, w którym płyną i oclenia.
Oszczędność nie zawsze się opłaca, ponieważ tanie kołdry, w których puch gęsi czy kaczy występuje wyłącznie w nazwie, wykazują się znacznie niższą żywotnością niż oryginalne odpowiedniki. Dotyczy to zarówno modeli całorocznych, jak i pościeli chłodzących czy zimowych.
Co dokładnie można znaleźć w tanich kołdrach, które przybywają do nas z odległego Dalekiego Wschodu? Oto kilka przykładów:
- zmielone pierze z brojlerów kurzych i kaczych,
- sylikony pucho-podobne (w tym też substancje rakotwórcze)
- strzępki materiału, który pozostał z produkcji (ich zadaniem jest dociążenie kołdry, by wydała się bardziej „solidna”).
Skąd to wiemy? Między innymi stąd, że nieraz zakupiliśmy taką kołdrę i ją rozpruliśmy! Taki wsad nie jest ani odpylony, ani wyprany (nie wspominając już o praniu w gorącej wodzie, która ma za zadanie wyeliminować drobnoustroje, w tym groźne dla zdrowia bakterie i grzyby).
Kilka przydatnych wskazówek, jak zakupić odpowiednią pościel całoroczną
Na szczęście mogą Państwo uchronić się przed zamówieniem produktu, który nie spełnia odpowiednich norm jakościowych. Chociaż tanie kołdry znajdują wielu zwolenników, to jeśli zależy Państwu na wyrobie wykonanym rzeczywiście z puchu gęsiego czy kaczego, rób dobrze przemyślane zakupy. Dotyczy to także pozostałych elementów pościeli, czyli poduszek puchowych. Poniżej znajdują się przydatne wskazówki, dzięki którym będą Państwo w stanie odróżnić, czy w otrzymany wyrobie znajduje się prawdziwe pierze. Tylko ono zapewni optymalne warunki w trakcie snu, niezależnie od pory roku.
Jak ustrzec się przed takimi produktami?
- Omijajmy bardzo tanie kołdry z opisem 100% puch gęsi.
- Omijajmy chwytliwe hasła pochodzenia wypełnienia! W Polsce takie pierze pozyskuje się w 90% z gęsi białej kołudzkiej, która jest ekologicznym gatunkiem hodowlanym eksportowanym głównie do Niemiec. (nie pozyskuje się puchu z ptactwa podhalańskiego, mazurskiego czy wielkopolskiego).
- Szukajmy producentów, którzy oczyszczają pierze w gorącej wodzie! Niewyprany i nieodpylony puch posiada nieprzyjemny zapach, a także jest siedzibą szkodliwych drobnoustrojów.
- Warto zapytać producenta kołder, czy sprzedaje sam puch gęsi. Jeżeli będzie wymigiwał się od sprzedaży, to powinniśmy wzmóc czujność...
- Warto sprawdzić, czym pościel jest wypełniona – jeżeli już zakupiliśmy taką kołdrę, rozprujmy ją lekko, wyciągnijmy wsad i sami przekonajmy się, co jest w środku!
Na jaką kołdrę naturalną w takim razie postawić?
Jest to oczywiste pytanie, jakie można postawić w tym momencie. Skoro trzeba uważać na tanie wyroby, które przybywają do nas z dalekiej Azji, to jaką kołdrę warto wybrać? Otóż najlepiej postawić na polskich producentów, którzy wykorzystują surowiec pozyskany na rodzimym rynku. Polski puch gęsi, pochodzący z dobrej, ekologicznej fermy, jest doskonałą bazą pod wytworzenie najlepszego wsadu.
Dobrze spreparowany puch nie będzie uczulać, a także nie będzie mieć specyficznego dla drobiu nieprzyjemnego zapachu.
Znalazłem kołdrę z puchem kaczym – lepszy ten, czy puch gęsi?
Jest to niewątpliwie ważne zagadnienie. Jeśli się zastanawiasz, czy lepiej jest wybrać puch kaczy, czy gęsi, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Puch kaczy jest z zasady tańszy, ale przy tym gorszy jakościowo,
- Puch kaczy posiada charakterystyczny zapach - nawet po wypraniu,
- Pierze z polskiej gęsi wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne, przy jednoczesnym przepuszczaniu pary.
Często też można na rynku znaleźć mieszankę puchu gęsiego i kaczego, co z jednej strony ma łączyć wysoką jakość pierwszego rodzaju z niższą ceną drugiego – nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Najlepsze właściwości kołdry gwarantuje tylko polski puch gęsi, który został zastosowany jako samodzielny wsad. Pościel wypełniona tego typu wkładem doskonale rozproszy ciepło, przepuści parę i pozwoli skórze oddychać. Z jednej więc strony śpiąc pod taką kołdrą, nie zmarznie się, a z drugiej – wyeliminowane jest ryzyko przegrzania się, co wiąże się z mało komfortowym snem. Jeśli więc ktoś stawia pytanie, czy lepszy jest puch gęsi, czy kaczy, to dla nas odpowiedź jest oczywista.
Kilka słów na koniec
W zamawianym zestawie warto uwzględnić również poduszki puchowe – producent Pościel Rodzinie oferuje je w wielu odsłonach!
Następny artykuł poświęcimy praniu kołder z pierzem gęsim i kaczym, ponieważ w tej materii pseudoproducenci również stosują chwytliwe zabiegi...
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół poscielrodzinie.pl