Kilka słów o praniu pościeli
Jeżeli kołdra i poduszka posiadają PRAWDZIWE wypełnienie puchowe, to nie powinniśmy prać ich samodzielnie. Najlepiej produkt oddać do specjalistycznych pralni, które są dostępne w każdym większym mieście. Fachowcy wiedzą w jakiej temperaturze kołdra i poduszka powinny zostać odświeżone oraz jakich środków do tego użyć. Po wypraniu kołdry nie wolno zostawiać jej do samoistnego wyschnięcia. Wyroby puchowe należy intensywnie wysuszyć w zredukowanej temperaturze, a w warunkach domowych jest to trudne do wykonania.
Zalecanym, przez specjalistów, czyszczeniem wyrobów puchowych jest czyszczenie chemiczne. Pranie chemiczne, nazywane także praniem na sucho, jest specjalnym rodzajem czyszczenia tkanin polegającym na usuwaniu zabrudzeń bez użycia wody: w jej miejsce stosuje się specjalne rozpuszczalniki (nie są to rozpuszczalniki szkodliwe dla zdrowia). Czyszczenie chemiczne jest wreszcie bardzo bezpieczne dla tkanin: używane obecnie detergenty są nie tylko skuteczne, lecz także łagodne.
Oprócz pralni, czyszczeniem zajmują się również profesjonalne zakłady, wyposażone w specjalne maszyny, które oddzielają puch od tzw. trocin (stare, zużyte i nieprzyjemne w dotyku elementy pierza). Po wyczyszczeniu i usunięciu trocin, siłą rzeczy waga kołdry będzie mniejsza. Możliwy jest ubytek od 5 do nawet 30% jej zawartości.
Na kołdrę i poduszkę zakładamy powłoczki, które powinniśmy prać regularnie w warunkach domowych, natomiast nie ma określonego czasu po jakim powinniśmy prać nasze wyroby, specjaliści radzą, aby puchową kołdrę czyścić przynajmniej raz na 10 lat. Z kolei poduszki dwa razy częściej.
Dodatkowo pościel puchową powinniśmy także wietrzyć. Wystarczy, że przy sprzyjającej pogodzie wyniesiemy ją na kilka godzin na taras, balkon lub do ogrodu (proszę tylko pamiętać, aby nie wystawiać pościeli na mocne słońce).