Jaką wagę powinna mieć kołdra puchowa?

Jaką wagę powinna mieć kołdra puchowa?

Spis treści:

Zalety puchu

Puch otrzymujemy z ptactwa wodnego, najczęściej z gęsi oraz kaczek. Jest bardzo delikatny. Jego cząsteczki są trójwymiarowe, posiadają też haczykowate włókna, dzięki którym są w stanie utrzymać ciepło i doskonale absorbować wilgoć. Jego niesamowitą właściwością jest to, że pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie ogrzewa je do temperatury ciała. Dzięki temu zapewnia izolację cieplną, a jednocześnie nie dopuszcza do przegrzania organizmu. Pod puchową kołdrą możemy więc spać zarówno zimą, jak też latem.

Rodzaje puchu

Do wypełnienia pościeli stosujemy dwa rodzaje puchu: gęsi oraz kaczy. Przy czym puch gęsi uchodzi za surowiec znacznie lepszej jakości. Oczywiście nie bez powodu. Przewagę nad kaczym zyskał przede wszystkim dzięki swoim rozmiarom – jest większy, magazynuje więc w sobie więcej powietrza. Co za tym idzie, pościel wypełniona puchem gęsim jest znacznie lżejsza, a jednocześnie lepiej chroni nas przed zimnem. Puch kaczy trudniej wyprać, dlatego wyroby z puchem kaczym posiadają charakterystyczny zapach. Najdroższym puchem na świecie jest puch edredonowy pozyskiwany z edredonów zwyczajnych.

Sprężystość puchu

Kołdry puchowe wyróżniają się wyjątkową sprężystością. Innymi słowy, są znacznie bardziej puszyste niż konkurencyjna pościel. Ich sprężystość możemy ocenić własnoręcznie. Czasem spotkamy się również ze specjalistyczną sygnaturą – warto wiedzieć, co oznacza.

Puszystość pościeli puchowej określa się wskaźnikiem cuin – cal sześcienny na uncję. Im wyższa wartość, tym lepsza będzie jakość kołdry oraz jej właściwości termoizolacyjne. Im wyższy współczynnik cuin, tym mniej puchu znajdziemy w kołdrze – wbrew pozorom to także zaleta. Mniejsza ilość puchu oznacza jego wyższą jakość i wiąże się z mniejsza wagą kołdry. Sprężystość rzędu 550-750 cuin określamy jako dobrą, powyżej 750 – doskonałą. Badanie puchu na sprężystość cuin jest popularne przede wszystkim w krajach anglosaskich, w Europie sprężystość bada się w bardzo drogich wyrobach, powyżej kilku tysięcy złoty.

Ile waży kołdra puchowa?

Jak już wiemy, puch jest lekki i sprężysty. Zatem ile powinny ważyć dobre kołdry puchowe, abyśmy mieli pewność, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości? Zacznijmy od tego, że cały wór puchu waży zaledwie… kilogram. W przeciętnej kołdrze 200x220 znajdziemy około 1,5 worka tego surowca. Łatwo więc obliczyć, ile powinien ważyć wsad w dobrej kołdrze puchowej – nie więcej niż 2 kg. Dla porównania, średniej wielkości puchowa poduszka ma wagę około 1,6 kg, a niewielki „jasiek” zaledwie 40 deko. Skompletowanie całego zestawu puchowej pościeli będzie więc lekkie i przyjemne. Spanie pod nim zresztą też.

Nie dajmy się nabrać

Puchowe kołdry nie należą do najtańszych, nie warto jednak na nich oszczędzać. Może się bowiem okazać, że świetna okazja cenowa nie była promocją, lecz… zwykłym oszustwem! Nieuczciwi producenci, aby zaoszczędzić, nierzadko mieszają puch z anilaną, a nawet gąbkowymi wiórkami. Zdarzają się również kołdry z poliestru, które są jedynie stylizowane na puch. Jak nie dać się oszukać? Nie ufajmy promocjom i wybierajmy sprawdzonych producentów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl