Na co zwrócić uwagę przed zakupem kołdry?
Spis treści:
- Jaki rozmiar będzie idealny?
- Wybierz stopień ciepłoty
- Rodzaje wypełnienia kołder
- Kołdra puchowa
- Kołdra z pierza
- Kołdra wełniana
Jaki rozmiar będzie idealny?
Wielkość kołdry uzależniona jest w dużej mierze od rozmiaru naszego łóżka. Jeśli nie pamiętamy jego wymiarów, musimy je sprawdzić. Najprościej będzie oczywiście skorzystać z miarki i zanotować wynik – przyda się podczas wyprawy do sklepu. Pamiętajmy, że kołdra nie może być mniejsza od rozmiaru materaca. Może być zbliżona, choć najlepiej, jeśli będzie odrobinę szersza, aby na pewno okryła nas w całości.
Rozmiar łóżka to jednak niejedyna wytyczna. Ważne jest również, czy pod kołdrą zamierzamy spać sami, czy w towarzystwie. Najlepsza kołdra dla dwóch osób powinna mieć rozmiar co najmniej 180x200. Oczywiście jeśli posiadamy szersze łóżko, jej rozmiar również powinien być większy. Rozmiary kołder jednoosobowych zaczynają się już od 135x200 cm.
Niektórzy ze względu na wygodę decydują się spać pod dwiema osobnymi kołdrami. Jeśli nam również dzielenie się pościelą przychodzi z trudem, możemy wówczas na dużym łóżku dwuosobowym umieścić dwie mniejsze kołdry.
Wybierz stopień ciepłoty
Wybierając klasę cieplną kołdry, musimy dokładnie zastanowić się nad własnymi nawykami. Niektórzy bowiem przez cały rok, łącznie z zimą, śpią pod cienką kołderką, podczas gdy inni nawet latem przykrywają się dodatkowo grubym kocem po same uszy. Standardowo w sklepie mamy do wyboru cztery rodzaje kołder:
- kołdra letnia – lekki i dość cienki model, który idealnie sprawdzi się podczas ciepłych letnich
- kołdra wiosenno-letnia – model pośredni pomiędzy kołdra letnią a całoroczną. Dobry wybór dla osób niezdecydowanych na cienką kołdrę, zbliżający nas do wersji całorocznej.
- kołdra całoroczna – zwana jest również wielosezonową, może być używana przez cały rok. Jesienią i zimą dostatecznie ogrzewa, zaś wiosną oraz latem gwarantuje komfortowy sen dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza;
- kołdra zimowa – gruby, czasem nawet dość ciężki model, który przydaje się podczas mroźnej zimy. Jej walory doceniają także osoby, które kochają ciepło.
- kołdra podwójna (duo) – ten model to właściwie dwie kołdry spięte razem. W komplecie tworzą kołdrę na zimę, osobno zaś będą jak modele letnie i całoroczne.
To jedynie podstawowy podział, z którym możemy spotkać się najczęściej. Zdarza się, że inni producenci pościeli wprowadzają swoją własną kategoryzację.
Rodzaje wypełnienia kołder
W domach naszych babć najlepsze kołdry wypełnione były pierzem, które zresztą wkładały do nich własnoręcznie. Od tamtych czasów sporo się zmieniło, choć oczywiście tradycyjne pierzyny nadal są dostępne. Jakie wypełniania proponują nam producenci pościeli i na które z nich warto się zdecydować?
Kołdra puchowa
W jej środku znajdziemy gęsi lub kaczy puch – pierwszy z nich uchodzi za trwalszy i sprężysty. Kołdry puchowe cieszą się dobrą opinią użytkowników, zwłaszcza dzięki temu, że świetnie odprowadzają wilgoć, chroniąc skórę przed przegrzaniem. Są także lekkie, a przy tym znakomicie izolują przed zimnem. Ich cena, w zależności od rozmiaru, rozpoczyna się od ponad 300 zł.
Kołdra z pierza
Dobra kołdra z pierza również chroni przed zimnem i odprowadza wilgoć. Jest jednak znacznie cięższa od puchowej oraz mniej sprężysta i komfortowa. Z pewnością ma to wpływ na jej cenę, ponieważ jest także sporo tańsza.
Kołdra wełniana
W ich wnętrzu znajdziemy wełnę owiec lub wielbłądów. W wersji luksusowej możemy nabyć także kołdrę z południowoamerykańskiej lamy alpaki. Sprawdzają się, jako kołdry na zimę i lato, gdyż znajdujące się w ich środku włoski rozprężają się, chroniąc nas przed przegrzaniem. Nadal jednak pozostają dość grube, co nie każdemu odpowiada.
Na rynku dostępne są również kołdry z wypełnieniem antyalergicznym i ekologicznym – kukurydziane, bambusowe, jedwabne oraz syntetyczne.
Poza wypełnieniem, klasą cieplną czy rozmiarem, sprawdźmy jakość obszycia, a także pokrycie kołdry. Pamiętajmy, że trwałość i jakość zależy od wykonania oraz wykorzystanych materiałów. Za najtrwalsze uchodzą dobre kołdry puchowe, które zachowują swój pierwotny kształt oraz jakość przez ponad 10 lat.